Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD48.5485.40.37
GBP/USD61.3613.10.37
USD/CHF36.4396.30.40
USD/JPY41.0393.60.39
EUR/GBP33.8561.10.43
EUR/CHF15.6169.10.13
EUR/JPY58.6562.80.43
GBP/CHF68.4744.20.45
GBP/JPY81.3780.20.47
CHF/JPY46.8449.30.41
USD/CAD49.7456.80.46
EUR/CAD69.5638.60.49
GBP/CAD93.0854.80.51
CAD/CHF41.8455.00.49
CAD/JPY49.5474.90.52
AUD/CAD55.2507.50.54
AUD/USD51.4514.30.55
EUR/AUD79.4741.00.56
GBP/AUD100.3936.70.56
AUD/CHF47.7519.30.56
AUD/JPY51.7496.70.53
EUR/NZD86.6724.60.55
NZD/USD52.7527.50.63
GBP/NZD120.01004.10.61
NZD/CHF44.4483.10.58
NZD/JPY54.0518.10.62
AUD/NZD57.9484.10.52
NZD/CAD54.0497.00.59
USD/TRY160.0740.30.74
EUR/TRY213.6988.50.75
USD/NOK372.2600.30.60
EUR/NOK441.5712.10.54
USD/CNY68.0110.30.11
USD/INR32.2530.80.53
USD/PLN183.0570.50.57
USD/MXN660.35032.20.50
USD/HUF164.3684.10.69
USD/HKD6.48.20.01
XAU/USD1384.413843.81.08
XAG/USD32.2321.51.65