Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD48.6486.10.37
GBP/USD62.2622.30.37
USD/CHF37.0402.70.40
USD/JPY40.6390.30.39
EUR/GBP33.7557.00.42
EUR/CHF15.9172.70.13
EUR/JPY57.4552.00.42
GBP/CHF68.5746.40.45
GBP/JPY80.9777.50.47
CHF/JPY46.6448.40.41
USD/CAD49.8455.30.46
EUR/CAD71.0649.50.50
GBP/CAD94.8867.30.53
CAD/CHF43.2470.70.51
CAD/JPY49.7478.00.52
AUD/CAD55.8509.90.55
AUD/USD51.5515.30.55
EUR/AUD78.0726.20.55
GBP/AUD100.9939.60.57
AUD/CHF47.5517.10.56
AUD/JPY51.0489.80.52
EUR/NZD86.4721.60.55
NZD/USD52.5525.10.63
GBP/NZD121.21012.40.61
NZD/CHF44.7487.10.58
NZD/JPY53.2510.90.61
AUD/NZD57.7481.80.52
NZD/CAD55.4506.30.61
USD/TRY161.0743.10.75
EUR/TRY216.3998.60.76
USD/NOK398.8645.30.65
EUR/NOK485.7785.90.60
USD/CNY68.7111.50.11
USD/INR32.3533.80.53
USD/PLN184.6580.10.58
USD/MXN661.15021.70.51
USD/HUF160.0672.20.68
USD/HKD6.88.80.01
XAU/USD1461.614616.21.14
XAG/USD33.8338.21.73