Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD58.6586.40.46
GBP/USD74.1740.50.45
USD/CHF44.6477.20.47
USD/JPY49.5453.20.45
EUR/GBP40.9674.10.52
EUR/CHF18.7200.00.15
EUR/JPY68.6628.30.49
GBP/CHF82.0876.80.53
GBP/JPY96.3881.50.54
CHF/JPY54.7500.60.47
USD/CAD60.5552.20.55
EUR/CAD83.6762.70.59
GBP/CAD106.7973.60.60
CAD/CHF50.8543.30.59
CAD/JPY56.3515.30.57
AUD/CAD57.5524.60.59
AUD/USD59.6595.60.67
EUR/AUD92.7829.40.64
GBP/AUD119.91072.70.66
AUD/CHF56.2601.10.67
AUD/JPY54.3496.70.56
EUR/NZD96.7786.10.61
NZD/USD58.2582.40.72
GBP/NZD131.41068.00.65
NZD/CHF49.0524.30.64
NZD/JPY54.0494.70.61
AUD/NZD59.5483.30.54
NZD/CAD57.3523.00.64
USD/TRY181.8814.90.81
EUR/TRY244.21094.60.85
USD/NOK396.9627.90.62
EUR/NOK436.1690.00.53
USD/CNY73.8120.10.12
USD/INR32.8540.30.54
USD/PLN202.6623.00.62
USD/MXN729.55648.30.55
USD/HUF184.3764.00.76
USD/HKD5.67.20.01
XAU/USD1426.714267.21.17
XAG/USD31.0309.71.74