Forex Volatilitet

Följande tabell utgör den valuta dagliga variationen mätt i Pip, i $ och i% med en storlek på kontrakt på $ 100.000. Du måste ange perioden för att beräkna det genomsnittliga volatilitet.

Formel: Variation = Genomsnitt (högre - Lägre)

Volatility calculated over the last Weeks
Pair Trend pips $ %
EUR/USD65.1650.80.52
GBP/USD81.1811.50.50
USD/CHF50.2525.30.52
USD/JPY58.9541.50.54
EUR/GBP42.4686.90.54
EUR/CHF19.6205.00.16
EUR/JPY76.9706.70.56
GBP/CHF84.2880.60.54
GBP/JPY108.2994.40.62
CHF/JPY61.3563.00.54
USD/CAD65.8592.50.59
EUR/CAD87.6789.50.63
GBP/CAD112.61014.70.63
CAD/CHF53.4559.20.62
CAD/JPY60.1552.90.62
AUD/CAD60.4543.80.62
AUD/USD65.5655.20.75
EUR/AUD102.9904.20.72
GBP/AUD132.61165.20.72
AUD/CHF62.1649.50.74
AUD/JPY60.3554.50.63
EUR/NZD117.7921.80.74
NZD/USD67.6676.30.86
GBP/NZD158.51241.30.77
NZD/CHF58.3609.60.77
NZD/JPY63.1580.10.74
AUD/NZD66.1517.60.59
NZD/CAD64.3579.50.73
USD/TRY188.3825.20.83
EUR/TRY247.71085.40.86
USD/NOK419.3651.00.65
EUR/NOK423.4657.40.52
USD/CNY81.1131.70.13
USD/INR33.9550.20.55
USD/PLN218.9661.80.66
USD/MXN801.96349.00.60
USD/HUF199.4813.00.81
USD/HKD11.414.70.01
XAU/USD1385.013850.21.14
XAG/USD32.8328.31.91